| Úvod | Ostatní | Zajímavosti | Linky a bannery | Návštěvní kniha | Kontakt |        









 

Klikr - pozitivní motivace



  

5. díl - Záludnosti klikr-tréninku

Jak už jsme si několikrát opakovali, jedna z nejdůležitějších věcí při práci s klikrem je správný timing, čili načasování, tzn. kliknutím vystihnout ten správný moment. Neméně důležitá je však i správná koordinace pohybů, což mnohdy zjistíte až při samotném tréninku. Je opravdu velice důležité nedat psovi žádný jiný signál o tom, že bude odměna, než je samotný Klik!. Bude-li naše ruka nabízet a nebo sahat do kapsy pro pamlsek před zazněním Klik!u a nebo zároveň s ním, začne se náš pes soustředit více na naši ruku než na to, co po něm zrovna požadujeme a klikr ztratí naprosto svůj význam.

Tento problém však můžeme celkem jednoduše odstranit procvičováním "nanečisto", tzn. bez psa. Poproste někoho, aby vám pomohl, psa zavřete někam, kde vás neuslyší a vyzkoušejte si klikat a odhazovat odměnu (pro toto cvičení stačí např. balonek). Domluvte si se sparingpartnerem nějaký jednoduchý cvik (např. tlesknutí) a vždy, když daný cvik provede, co nejdříve klikněte a až pak odhoďte balonek.

Správný timing je mnohem obtížnější. Jestli klikáme správně poznáme velice snadno - pes bude opakovat a upevňovat to chování, které od něj požadujeme a bude mít snahu ho dále rozvíjet tak, jak si představujeme. Neděje-li se tak, náš timing byl špatný. Pokud pes pořád opakuje stále tutéž činnost, která ale vždy skončí ve stejném momentě či pozici, klikáme moc brzy, čímž psovi nedáváme další prostor pro přemýšlení a rozvoj požadovaného cviku. Pokud nám pes nabízí více různých chování v jedné chvíli a "skáče" od jednoho k druhému a přitom pořád nedělá to, co chceme, klikáme příliš pozdě - neupozorníme psa včas na směr, kterým by se jeho aktivita měla ubírat. Pes, který v jednom momentě chytá target do tlamy, snaží se na něj šlápnout či položit na něj čumák, může být sice zábavný, ale opožděným klikáním se také vystavujeme dalšímu problému - poklesu zájmu psa a jeho aktivity, který může dojít až do syndromu "vyhoření".

Kdo má s klikrem své vlastní praktické zkušenosti, ví, jak velmi důležitý je timing a jak málo stačí k tomu, abychom ten správný okamžik, který je třeba kliknutím zachytit, prošvihli. A někdy se tyto důležité okamžiky nemusí vracet a pes nám dané chování už podruhé nenabídne. Platí proto, že čím složitější prvek cvičíme, tím více se musíme soustředit. Přijdeme-li utahaní z práce a naše reflexy jsou vlivem únavy trošku zpomalené, uděláme lépe, půjdeme-li se psem místo nácviku nového prvku na procházku.

Další důležitou věcí, která vede ke správnému tréninku, je jasná koncepce. To znamená, že než začneme cokoliv se psem trénovat, musíme si dopředu velmi podrobně promyslet, jak budeme postupovat. Každý cvik si musíme předem připravit, promyslet, jak vůbec začneme, co budeme psovi odklikávat a co od něj budeme dále požadovat. Někdy je třeba cvik rozfázovat, někdy začít "od zadu" a někdy stačí jenom zvedat obtížnost jednoduchého cviku. Je užitečné připravit si i možné varianty toho, jak náš pes v dané situaci zareaguje, budeme tak při tréninku připravení a nezaskočí nás to.

I když to vypadá složitě, věřte mi, že pracovat s klikrem stojí za to. Budete-li při tréninku dávat pozor a citlivě reagovat na chování vašeho pejska, půjde to. Nedejte se odradit případnými neúspěchy a už vůbec se nebojte zeptat, pokud vám něco nejde =)
Na vaše dotazy rádi zodpovíme  na klikr(a)bestmudi.com

 

 

 

 


Design provided by Free Web Templates - your source for free website templates