| Úvod | Ostatní | Zajímavosti | Linky a bannery | Návštěvní kniha | Kontakt |        









 

Klikr - pozitivní motivace



6. díl - Štěně a klikr

Dost často se mě lidé ptají, kdy můžou začít klikat se štěňátkem. Vždycky odpovídám, že klidně od prvního dne, co si ho přinesou domů. Osobně jsem s klikrem začala pracovat v době, kdy mí psi už byli dospělí, ale na jaře 2008 jsem s narozením našich štěňat chtěla využít příležitosti a začít trénovat s "čistým" a tréninkem dosud nezasaženým štěňátkem.

ObrazekU jakéhokoliv tréninku musíme zohlednit prostředí, v jakém štěně vyrůstá. Pochází-li od interaktivního chovatele, který si se štěňaty denně hraje a věnuje se jim, bude štěně reagovat na klikr mnohem rychleji a lépe než to, které bylo až do odstavení zavřeno někde v kotci a člověka vidělo jen v době krmení.

I když jsou začátky s klikr-tréninkem stejné u psa dospělého či štěněte, v drobných detailech se přece jen liší. Již šestitýdenní štěně (záleží ale také na plemeni) je schopno reagovat a spolupracovat. Narozdíl od dospělého psa však musíme pečlivě připravit pamlsky na odměňování - musí být opravdu malinkaté, ale přesto pro štěně zajímavé a chutné. Také by neměly být tvrdé, protože štěně ještě nemá dostatečně silné zuby a rozkousaní např. byť i malé granulky mu zabere dost času - to pak narušuje plynulost tréninku a soustředění.

Zdánlivě jednoduchá věc - odhození pamlsku před psa - může způsobit problémy. ObrazekNěkolikatýdenní štěně ještě nemá dostatečně rychlé reakce a pravděpodobně malý pamlsek ani nezaregistruje. Proto doporučuji nejdříve štěněti ruku s pamlskem ukázat a při kliknutí využít toho, že se na ni kouká, tzn. klikneme, zatímco štěně pozoruje ruku, a pak pamlsek odhodíme na zem přímo před štěně tak, aby na něj vidělo, ne pod nohy. Případně mu ho ukážeme, aby pamlsek snědlo co nejrychleji po zaznění kliku.

Někteří trenéři od začátku podávají pamlsek přímo z ruky. Samozřejmě to není chyba. Při odhazování pamlsků na zem ale lépe poznáme, kdy začne pes reagovat na kliknutí. Využijeme momentu, kdy má hlavu skloněnou k pamlsku a klikneme - cukne-li hlavou, případně ji otočí a hledá už další pamlsek, ví, že klik=pamlsek. Pokud při hledání pamlsku na klik nezareaguje, musíme první fázi ještě upevnit.

Je třeba myslet na to, že pracujeme s velmi mladým zvířátkem, které vůbec netuší, co je to výcvik. Proto všechny cviky, které ho budeme s klikrem učit, musí být na základě pozitivního upevňování. Na štěňátko nespěcháme, ale i tak ho můžeme učit několik věcí najednou (samozřejmě při jednom tréninku cvičíme vždy jednu věc, ale za den můžeme zvládnout i 3-4 různé cviky).

ObrazekNejjednodušším cvikem je přivolání s předsednutím. Je dobré, aby štěně vědělo, že máme  u sebe chutné pamlsky. Pokud jsou štěňata dobře vedena, zajímají se o lidi a aktivně reagují, pokud na ně promluvíme. Štěně voláme ve chvíli, kdy se kouká naším směrem, ne když je zaujato nějakou jinou činností či hrou. Na štěně zavoláme jménem (nepoužíváme povel pro přivolání, ten přidáme později), případně ukážeme pamlsek (pouze ze začátku). Jakmile štěně přibíhá, klikneme a ihned ho odměníme. Několikrát zopakujeme.
Začne-li štěně přicházet pro klik+pamlsek samo aniž bychom na něj volali, stížíme mu obtížnost, tzn. přidáme předsednutí. Ve chvíli, kdy k nám dobíhá, zvedneme ruku s pamlskem mírně nad jeho hlavu. Malá štěňata si v drtivé většině sednou, aby na ruku lépe viděly, panáčkování je pro ně ještě obtížné. V momentě, kdy si štěně sedne, ihned klikneme a odměníme. Po několika opakováních si už štěně sedá automaticky samo. To je čas na přidání povelu. Od této chvíle bude klik+odměna pouze tehdy, přijde-li štěně na povel. Pokud přichází a předsedá bez povelu, odměna nebude.

Ale pozor! Přibíhá-li štěně samo bez povelu a s radostí předsedá, nemůžeme ho ignorovat! Velmi rychle by ztratilo o cvičení zájem, kdyby mu nepřinášelo žádný zisk. V takovém případě doporučuji "přehlédnout" jeho samostatnou aktivitu, rychle poodejít pár kroků od něj a dát povel pro přivolání - a po jeho splnění kliknout a odměnit. Veškerá pozornost ze strany štěněte vůči naší osobě by měla být oceněna pozitivně, i když ji zrovna nevyžadujeme - v tom případě ji stačí přátelským tónem "okomentovat" a dát rychle štěněti šanci splnit úkol správně a vysloužit si pamlsek.

Toto přivolání se dá cvičit i ve dvou lidech, z nichž každý má svůj klikr a dostatek pamlsků. Střídavě si pak můžou štěně mezi sebou "posílat" a za splněný cvik odměňovat. Se zvětšující se vzdáleností obou lidí se zvyšuje i obtížnost.

Kromě přivolání můžete malé štěňátko s klikrem naučit další jednoduché cviky jako podání packy, otočky, přinášení předmětu, vlézt do krabice (přepravky), postavit se na podložku apod.

  

 

 

 

 


Design provided by Free Web Templates - your source for free website templates